Otvorenje Godine vjere u Požeškoj biskupiji

IMG_4145_Smanjeno_1

U predvečerje blagdana sv. Terezije Avilske, zaštitnice požeške katedrale i grada Požege, svečanim euharistijskim slavljem kojim je predsjedao požeški biskup msgr. dr. Antun Škvorčević otvorena je Godina vjere u Požeškoj biskupiji. Uz biskupa Antuna koncelebrirali je nadbiskup i metropolit đakovačko–osječki msgr. dr. Marin Srakić, biskup srijemski msgr. Đuro Gašparović i biskup bjelovarsko-križevački msgr. dr. Vjekoslav Huzjak.
Svečanom procesijom iz katedrale sv. Terezije u dvorište Doma Pape Ivana Pavla II. počela je misa na otvorenom na kojoj su se okupili svi svećenici Požeške biskupije sa članovima župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća, sestre redovnice, bogoslovi, vjeroučitelji i brojni drugi vjernici iz svih krajeva biskupije osobito iz Požeškog arhiđakonata. Na početku slavlja biskup Antun pozdravio je sve okupljene i istaknuo: „S velikom vjerničkom poniznošću duboko danas zahvaljujemo Bogu za 15. godišnje dragocjeno dobro zajedništva naše požeške mjesne Crkve i to u svijesti da je to zajedništvo dar uskrsloga Gospodina u snazi njegova Duha, te istovremeno s iskrenom i živom spremnošću prihvaćamo poziv pape Benedikta XVI. i otvaramo Godinu vjere.

 

IMG_4155_Smanjeno_2Tijekom svetog vremena koje započinje želimo svoju pripadnost jednoj, svetoj, katoličkoj i apostolskoj Crkvi obnoviti u svojoj mjesnoj Crkvi, učvrstiti, očistiti i posvjedočiti aktivnim sudjelovanjem na programima koje je oblikovalo prezbitersko vijeće i druga biskupijska tijela. U središtu naših nastojanja bit će svakodnevna molitva za dar vjere, kateheza dubljeg upoznavanja cjelovitog sadržaja vjere po Katekizmu Katoličke Crkve, nastojanje oko vjernosti Isusu Kristu u osobnom, obiteljskom i javnom životu. Sva naša Župna pastoralna vijeća primit će u ovom slavlju knjigu Katekizma Katoličke Crkve kao znak i poziv na zauzeto ostvarivanje poslanja naviještanja i svjedočenja Isusa Krista raspetog i uskrslog, koje nam je povjereno u krštenju.“ 
Na početku homilije biskup Antun je izrazio radost i zahvalnost Bogu za sve okupljene svećenike, bogoslove i sjemeništarce, redovnike i redovnice roditelje i djecu.IMG_4162_Smanjeno_3 „Vi ste bogatstvo Božje ove naše Slavonije, bogatstvo našega grada. Bogu hvala za veliko djelo koje ste vi“ istaknuo je biskup. Nadalje se biskup Antun prisjetio velikog događaja Drugog vatikanskog sabora i njegovih plodova, napose Katekizma Katoličke Crkve. „Drugi vatikanski sabor postavio je jake orijentire. Mi smo u vremenima u kojima kao da oni nestaju, te nam je Sveti Otac želio Godinom vjere usmjeriti pogled očiju i srca na one blagoslovljene sadržaje koji su napisani u svjetlu Duha Svetoga.“ Biskup je potom spomenuo kako je u saborskim dokumentima istaknuto značenje Objave i njezina vrhunca u Isusu Kristu, njegova djela spasenja koje slavimo u svetoj liturgiji, Crkve kao živog organizma, tijela Kristova i zaključio kako se tijekom Godine vjere u suvremenim okolnostima valja obnoviti u svijesti prave vjere i života u skladu s božjim naumom.  Tumačeći evanđeoski tekst iz Markovog evanđelja, prispodobu o bezimenom mladiću koji je upitao Isusa „što mu je činiti da baštini život vječni“, biskup Antun je primijetio da smo i danas svjedoci borbe za život u hrvatskom društvu, ali da je pitanje do kuda ona seže. Kazao je da je mladić koji dolazi Isusu bio bogataš, da mu ono nije bilo dostatno, tražio je više.IMG_4180_Smanjeno_4  „Željan je bio onoga što je Bog probudio u njegovu srcu, htio je život vječni.“ „Borite se za materijalno da možete živjeti svoje ljudsko dostojanstvo, ali ne dopustite da vaša borba završi na tome, jer vi ste daleko dublja bića“, naglasio je biskup Škvorčević. Mladić iz prispodobe nije imao snage ostaviti svoje bogatstvo i poći za Isusom. No, evanđeoski tekst dalje donosi kako su ljudi poznata imena, Petar i njegovi ostavili sve i pošli za Isusom koji im obećaje da će primiti puno više nego li su napustili. „Sve ono što je izvan Isusa Krista jest život, ali zapravo životarenje. Ali ono što je ukorijenjeno u njega, sigurno je život. Po svom krštenju ušli smo u baštinu njegove pobjede nad smrću, počela je njegova vječnost u nama, i kad ona tako počne u Hrvatskoj, neka nitko ne kaže da je to malo, ili da je to šala. Ako u meni i u tebi počinje Božja vječnost, kako se ne radovati i kako ne svjedočiti to drugima“ upitao se biskup Škvorčević. Tumačenje evanđeoske prispodobe biskup je zaključio riječima: „Bog je stvorio materijalno bogatstvo, ne zato da vježbamo svoju sebičnost i u njoj potonemo, da naša sudbina ide samo do kud seže materijalno, nego da ga upotrijebimo, podijelimo s drugima i na taj način idemo Isusovim putem, koji za nas nije dao tek nešto, nego sama sebe. Taj 'dati' u materijalnom smislu velik je iskorak.DSC_7940_Smanjeno_5 U ovom trenutku nevoljne hrvatske situacije, gdje mnogi ostaju bez radnog mjesta i osnovnoga za život, izazovno je podijeliti s drugim i ono malo što imamo, da nitko ne živi ispod razine dostojanstva. To znači svojim životom biti za drugoga. Tako se promiče život vječni, a snagu za takav način postupanja pronalazi se samo na koljenima, u molitvi, po kojoj nas može zahvatiti djelotvorna, oštra Božja riječ, i skrojiti na mjeru Isusovu“, kazao je biskup. Još je dodao kako nam Isusovo postupanje u današnjem evanđelju prema mladiću otkriva evangelizacijsku metodu kojom nam je nastupati u  poslanju tijekom Godine vjere na svim razinama našega društva. Isus voli mladića, poštuje njegovu slobodu, poziva ga da - ako želi - počne živjeti na njegov način, obrazlaže mu zašto je to dobro, te ga poštuje i onda kad ga on napušta, istaknuo je biskup.
Na kraju homilije biskup Antun je pozvao okupljene na svakodnevnu molitvu te ih upitao: “Hoće li to biti težak zadatak Godine vjere!? Nimalo! Onaj tko iskusi ljepotu duhovnoga taj postaje sretan i počinje zračiti. Mislim da će Hrvatska  po vama i po svima koji će se uključiti u programe Godine vjere zaista zračiti, ne mrakom koji neki svakodnevno gomilaju, nego svjetlom Božjim koje se može prelamati kroz naša srce i živote. Kako je lijepo biti kršćanin, kako je lijepo biti katolik, ali ne napola, nego cjelovito. Ostavi sve i budi njegov, pa ćeš vidjeti čuda!“ zaključio je biskup Škvorčević.
DSC_7866_Smanjeno_7Poslije homilije slijedio je čin otvorenja Godine vjere, oglasila su se katedralna i sva druga zvona u Požeškoj biskupiji, a okupljeni vjernici upalili su svijeće na uskrsnoj svijeći i zapjevali geslo Godine vjere „Umnoži nam vjeru“. Potom su, predvođeni biskupima ispovjedili vjeru Crkve Katoličke kako su nam je apostoli predali i tako se pridružili Svetom Ocu papi Benediktu XVI. i  cijeloj Crkvi Kristovoj po svem svijetu. Nakon ispovijesti vjere biskup Antun je voditeljima Odbora za naviještanje Božje riječi svih Župnih pastoralnih vijeća u Požeškoj biskupiji osobno predao knjigu „Katekizam Katoličke Crkve“. Povjerio im je da pod vodstvom župnika u Godini vjere iz Katekizma sustavno organiziraju kateheza u župama i navještaju Isusa umrloga i uskrsloga kako bi ga u snazi Duha bolje upoznali, pravom vjerom živjeli i javno svjedočili te postali dionici vječnosti. Čin predavanja Katekizma popraćen je himnom Godine vjere „Credo, Domine“, a nakon svake njegove kitice svi su nazočni pjevali geslo „Umnoži nam vjeru“. 
Na svršetku euharistijskog slavlja biskup Antun je po prvi puta predvodio „Molitvu za dar vjere“ koju će svi vjernici svakodnevno moliti tijekom Godine vjere nakon svake svete mise u crkvi. Potom je biskup čestitao svetkovinu sv. Terezije Avislke, zaštitnice katedrale i istoimene župe te grada Požege i poručio: „Neka svijetli svjetlo Isusove prisutnosti u vašem domu. Budite hrabri Isusovi učenici i svjedoci. Neka ti je blagoslovljena i sretna Godina vjere Crkvo požeška“!DSC_7836_Smanjeno_8 Misno slavlje pjesmom je pratio mješoviti katedralni zbor pod vodstvom i uz orguljašku pratnju mo. Alena Kopunovića Legetina te uz sudjelovanje župnog zbora iz Davora i drugih župa.  
Prije samog euharistijskog slavlja priređen je glazbeno-molitveni program za mlade koji je predvodio Želimir Žuljević, vjeroučitelj Katoličke gimnazije u Požegi sa suradnicima. Svih okupljenih osobito se dojmilo svjedočanstvo obraćenja i dubljeg življenja vjere studenta Mateja Galića. Glazbeni dio pretprograma animirao je VIS Risus. Na kraju uvodnog dijela stalni đakon Zdravko Ticl prisjetio je sve okupljene vjernike na 15. godina života i rada mlade Požeške biskupije.

Podijeli