Završne pripreme za SHKM Dubrovnik 2014
- Detalji
- Objavljeno 12 Travanj 2014
- Napisao/la Dražen Đukić
Na ovom skupu sudjelovat će oko 35 000 mladih katolika iz Hrvatske, inozemstva i Dubrovačke biskupije, što bi trebalo biti najveće okupljanje mladih hrvatskih katolika do sada.
Pripreme za ovaj projekt započele su prije dvije godine, a proteklih nekoliko mjeseci se pod vodstvom Organizacijskog odbora SHKM intenzivno koordiniraju s Gradom Dubrovnikom, Dubrovačko–neretvanskom županijom i Policijskom upravom Dubrovačko–neretvanskom. Više od 22 000 mladih hodočasnika bit će smješteno kod obitelji širom Dubrovačke biskupije, uključujući i elafitske otoke, Mljet, Korčulu i Pelješac. Oko 6 000 mladih smjestit će se u školskim i sportskim dvoranama, dok će oko 500 mladih boraviti po samostanima i župnim uredima. Pedesetak mladih hodočasnika iz Vukovara smjestit će se u Biskupskom dvoru u Gospinom polju.
U tjednu uoči Susreta hrvatske katoličke mladeži, od 21. do 26. travnja 2014., održat će se Festival mladih, što uključuje raznovrstan kulturni i duhovni program, kao i bližu pripremu mladih Dubrovačke biskupije za Susret. Prvog dana Susreta, 26. travnja, zabavni i duhovni program započet će već u jutarnjim satima na 17 različitih lokacija Gradu. Svečano otvorenje susreta predviđeno je ispred crkve sv. Vlaha u 12 sati. U 14,30 sati mladi će krenuti u procesiji iz Grada prema Gružu, gdje će se u 17,00 sati održati euharistijsko slavlje koje će predvoditi dubrovački biskup mons. Mate Uzinić u koncelebraciji s predsjednikom HBK mons. Želimirom Puljićem, apostolskim nuncijem u Hrvatskoj mons. Alessandrom D’Erricom, 14 nad/biskupa i 500 svećenika. Euharistijsko slavlje slavit će se na prostoru od oko 15 000 m2, na istom mjestu u luci Gruž na kojem je prije 11 godina misu služio papa bl. Ivan Pavao II., koji će sljedeći dan u Rimu biti proglašen svetim, a čije će relikvije biti izložene ispred oltara. Euharistijsko slavlje izravno će prenositi Hrvatska televizija.
Sudjelovanje u euharistijskom slavlju biti će moguće isključivo uz akreditacije koje, uz sudjelovanje u euharistijskom slavlju, omogućuju i besplatno korištenje javnog gradskog prijevoza, slobodan ulaz u gradske muzeje i popuste u određenim ugostiteljskim objektima. Prostor euharistijskog slavlja će biti podijeljen na 12 polja i imat će 4 ulaza. U dogovoru s Lučkom upravom Dubrovnik i stručnim službama Grada Dubrovnika, prostor će se i hortikulturno prilagoditi privremenim izmještanjem maslina i česmina, koje će se odmah nakon Susreta ponovno vratiti na isto mjesto. Projekt i rješenje uređenja prostora i svečane bine izradili su Studio Vetma ARH d.o.o., a u rješenju liturgijskog prostora sudjelovao je Maro Krile, profesor dizajna iz Dizajnerskog studija m&m.
Tradicionalni Pješački križni put kroz našu župu na Cvjetnicu
- Detalji
- Objavljeno 09 Travanj 2014
- Napisao/la Dražen Đukić
U posljednjih nekoliko godina naša Župa organizira u vrijeme korizme pješački Križni put kroz našu Župu.
Poučeni dobrim iskustvom u posljednjih nekoliko godina i uvidjevši da mladi ali i stari rado prihvaćaju ovakve oblike pobožnosti, potičemo Vas da se odazovete i na ovaj križni put.
Križni put održat će se u Nedjeljnu 13.04.2014 u 15:00 sati - na Cvjetnicu, a relacija je već svima dobro poznata, od kraja naše župe (Sa Kratelja) do Župne Crkve.
Biti će organiziran prijevoz autobusom od podvožnjaka u 14:00 sati.
Hvala svima na dosadašnjoj suradnji uz nadu kako će i ovaj Križni put biti prigoda promišljati svoju vjeru u svjetlu Kristova križa.
Uskrsna sveta ispovijed
- Detalji
- Objavljeno 06 Travanj 2014
- Napisao/la Dražen Đukić
Uskrsna sveta ispovijed u našoj župi održat će se u Ponedjeljak 14.04.2014. godine.
Molimo Vas, dragi vjernici, da obavezno svi dođete 10 minuta prije samog početka te da se tako zajednički pripremimo za ovaj sveti sakramenat.
Na raspolaganju će biti i svećenici naših susjednih župa, pa se nadamo da sve neće predugo trajati.
Pozivamo sve župljane da pristupe ovom sakramentu i na taj način uklone prepreke između sebe i Boga.
Molimo Vas da ove dane iskoristite kao pripravu za ovaj sveti sakramenat pokore.
RASPORED ISPOVIJEDI U NOVOGRADIŠKOM DEKANATU
05.04. Subota | DAVOR ORUBICA |
11,00; 14,30 i 16,00 10,00; 17,00 |
06.04. Nedjelja | ZAPOLJE | 14,00; 16:00 |
07.04. Ponedjeljak | VRBJE MAČKOVAC |
10,00;16,00 15,00 |
08.04. Utorak | REŠETARI DRAGALIĆ, SMRTIĆ, GORICE GORNJI BOGIĆEVCI |
10,00, 14,30 i 15,30 17,00 18,00 |
09.04. Srijeda | BOLNICA NG CERNIK (Filijale) CERNIK (Župna crkva) |
13:00 15:00 17:00 |
10.04. Žalosni Četvrtak |
OKUČANI STARA GRADIŠKA |
10,30 16,00 17,00 |
12.04. Subota | NOVA GRADIŠKA - CENTAR | 9,00; 11,00; 14,00; 15,30 i 17,00 |
14.04. Ponedjeljak | LJUPINA NOVA GRADIŠKA - JUG |
10,00 i 15,30 11,00 i 17,00 |
Peta Korizmena nedjelja
- Detalji
- Objavljeno 06 Travanj 2014
- Napisao/la Dražen Đukić
Korizma je u toku, polako prolazi. Evo, već je stigla i 5. korizmena nedjelja. Korizma je vrijeme intenzivnijeg kršćanskog života, pa stoga i vrijeme produbljivanja kršćanskoga znanja. Svako nedjeljno Evanđelje donosi nam veliku životnu temu – temu kršćanskog obraćenja.
Prošle nedjelje u ozdravljenju slijepca od rođenja liturgija nam je predstavila Isusa kao svjetlo svijeta. Ove nedjelje u događaju Lazarova uskrišenja predstavlja nam ga kao uskrsnuće i život. Vjera i nada u uskrsnuće od mrtvih trebala bi preobraziti sav naš sadašnji život i pomoći nam da nadvladamo sva naša iskušenja i protivljenja sadašnjeg vremena.
Tumačenje čitanja
Prvo čitanje (Ez37, 12, 12b - 14)
Čitanje knjige proroka Ezekiela
Za vrijeme babilonskog sužanjstva dok je Izrael očajavao u svoju budućnost i tjeskobno se pitao nije li sve svršeno, prorok Ezekiel mu upućuje riječ utjehe: Bog Izraelov je Bog živi. Ako i mrtav bude Božji narod, oživjet će i nanovo će zadobiti svoja prava, jer Božja vjernost je moćnija od smrti. Zato Ezekiel u Božje ime tješi narod da će opet oživjeti i izići će iz grobova tuđinskoga ropstva i vratiti se u svoju ljubljenu domovinu. Ganutljivo je kako Gospodin izjavljuje da će On to osobno izvesti narodu koji naziva svojim. I sam će narod jasno uvidjeti da je to govorio i učinio Gospodin, njihov Bog, pa će ga više zavoljeti i biti mu vjerniji. I novi će život Bog dati svojima udahnućem svoga Duha.
Drugo čitanje (Rim 8, 8-11)
Čitanje poslanice Rimljanima
Taj isti Duh Božji bitno djeluje kod krštenja i oživljava grešnike. Da čovjek postane posve Božji to može izvesti samo Bog svojim osobnim Duhom. Duh Sveti kao izvor novoga života djeluje u našem krštenju i čini nas novim Božjim ljudima, odnosno djecom Božjom. Duh Sveti koji je dan vjernicima na krštenju jest Duh Isusa Krista. Taj Kristov Duh stanuje u nama i prema tome nas oživljava, jer je to Duh Životvorac. Kao što je Isus uskrsnuo od mrtvih, tako će uskrsnuti i oni koji žive od njegova Duha.
Kristova sudbina predoznačuje sudbinu kršćanina. Duh Sveti nam donosi slobodu, snagu i slavu, a iznad svega nam otkriva Božju osobnu ljubav prema nama ljudima. Prema tome oni koji žive u tijelu kojim vlada grijeh ne mogu se svidjeti Bogu, jer grešno tijelo teži za neprijateljstvom prema Bogu i stoga za smrću. Mi kršćani možemo Bogu ugoditi, jer mi nismo u takvome tijelu, nego u Duhu. »Oni koji su u tijelu ne mogu ugoditi Bogu. Ali vi niste u tijelu, već u Duhu, ako zbilja Duh Božji prebiva u vama. Ako tko nema Kristova Duha, nije Kristov.
A ako je Krist u vama, vaše je tijelo mrtvo zbog grijeha, a vaš je duh živ jer ste opravdani.« (Rim 8,8-10)
Kateheza za SHKM - Srce moje po srcu Tvome
- Detalji
- Objavljeno 04 Travanj 2014
- Napisao/la Dražen Đukić
Kateheze za SHKM Dubrovnik izradio je pododbor za kateheze na čelu s profesoricom Romanom Đuka-Alemani. Pododbor za kateheze čine vjeroučitelji iz Dubrovnika: Ana Matić, Šime i Ana Zupčić, Željana Lučić, Romana Đuka-Alemani, s. Branka Plenča, Ružica Gavrić, Ivana Podnar, Simona Gavrić. Kateheze je recenzirala prof. dr. sc. Ana Thea Filipović, a savjetom su pomogli
prof. dr. sc. Milan Šimunović i prof. Mirjana Vučica. U pripremi kateheza išlo se na ideju da se izradi manji broj kateheza koji bi omogućio svima izvođenje kateheza. Obilježje i posebnost ovih kateheza je pokušaj snažnog povezivanja svake kateheze s mjestom susreta tj. gradom Dubrovnikom, kao i povezivanje sa školskom lektirom Ivana Gundulića "Dubravka". Središnja tema svih kateheza su plodovi duha koji se prepoznavaju u simbolici gradskih tvrđava. Uz to, kateheze sadržavaju prijedlog za obradu sakramenata koji se mogu povezati sa sadržajem pojedine kateheze.
Misao vodilja u izradbi kateheza bila je završna scena Dubravke u kojoj svaki lik iz pastorale daruje Slobodi svoje najljepše što ima: REDOVNIK pušta iz kaveza ptice koje svojim letom predočavaju slobodu kakvu želi za Dubrovnik. MILJENKO želi da sloboda vlada u miru, zato joj daje grančicu masline. DUBRAVKA poklanja ružu koja svojom ljepotom uljepšava i ostalo cvijeće, u želji da sloboda svojom slavom resi Dubrovnik. Ostali likovi koji su svojim djelovanjem prijetili opstanku Dubrovnika, upravo te svoje mane prinose slobodi kao zavjetni dar i simbol. Tako ZAGORKO nudi svoje uzdahe i plač, kao znak svoje prijeke naravi od koje se želi odijelit. DIVJAK nudi svoje vilinske haljine kao znak taštine i ludosti s kojom zauvijek želi prekinuti. JELJENKA moli Slobodu da primi med koji, po naravi sladak, postaje simbol uzvišenosti u odnosu prema onima koji se kite tuđim perjem. VUK daruje vino koje proizvodi smijeh, utjehu.
Kao što su DUBROVAČKE ZIDINE i kule stoljećima branile slobodu, opisanu ne samo u književnosti nego i u arhitektonskoj povijesnoj ostavštini, tako i danas one mogu biti SIMBOL I POLAZIŠTE SAVRŠENIJEG SHVAĆANJA SLOBODE, onog koje nam je Isus svojim spasenjskim djelovanjem posvjedočio, omogućio i na koju nas poziva.
Blaga slobode - Tema 1. kateheze
Tema 1. kateheze, uvodne, je iznošenje ideje o savršenijem shvaćanju slobode kroz povezanost s gradskim kulama, Dubravkom, sakramentima i darovima Duha Svetog!
MATERIJAL - KLIK
Kultura vjernosti - Tema 2. kateheze
Tema 2. kateheze je VJERNOST Bogu. Kao što se Zagorko PLAČEM oslobađa starog ja, često i nama zdvajanje bude korak, pokret, poticaj natrag Bogu. Iako smo KRŠTENJEM pritjelovljeni Isusu, zbog slabe naravi zapustimo sjeme vjere i vezujemo se često za osobe koje štujemo, volimo više nego Boga (idolopoklonstvo). Savjest (plač, očaj) nam posvijesti stanje zarobljenosti, te se sjetimo Isusovog poziva: "Ako ostanete u mojoj riječi, uistinu, moji ste učenici; upoznat ćete istinu i istina će vas OSLOBODITI" (Iv 8, 31-32). MINČETA kao najviša gradska kula simbol je vjernosti - onoga što treba u nama biti najvidljivije.
MATERIJAL - KLIK
Oruđe mira - Tema 3. kateheze
Tema 3. kateheze je MIR. MASLINA je oduvijek simbol mira, pa tako i Miljenku. Kršćanima je, naravno, ona simbol unutarnjeg mira, slobode od grijeha koju uvijek iznova ostvarujemo SAKRAMENTOM POMIRENJA ("Ta iznutra iz srca čovječjeg proizlaze..." Mk 7,21; "Tko čini grijeh, rob je grijeha." Iv 8,34). Takav nas onda mir čini monumentalnom utvrdom slobodnog života poput tvrđave REVELINA. "Mir vam ostavljam, mir vam svoj dajem. Dajem vam ga ali ne kao što svijet daje. Neka se ne uznemiruje srce vaše i neka se ne straši" (Iv 14,27).
MATERIJAL - KLIK
Radost u Gospodinu - Tema 4. kateheze
Tema 4. kateheze je RADOST koja je simbolizirana VINOM kako u Dubravci, tako i u životu. U životu autentičnog kršćanina izvor radosti je EUHARISTIJA, tijelo i krv Isusova, jer radost je kći žrtve. Euharistija nas hrani i povezuje međusobno kao što ZIDINE povezuju tvrđave i brane od zla (neumjerenosti , ovisnosti = neslobode). Euharistija je zahvaljivanje koje rađa radošću. Svi smo pozvani sjedinjenjem duša s Isusovom žrtvom učvršćivati cjelokupno naše djelovanje. "Uzmite i pijte svi..." (Mk 14,23-24).
MATERIJAL - KLIK
Ključ Raja - Tema 5. kateheze
Tema 5. kateheze je LJUBAV. Nju prikazujemo simbolom PTICE koja nas asocira na Duha Svetog u Novom zavjetu prikazanog i u obliku goluba. SAKRAMENTOM POTVRDE Duh nas jača u slobodi od sebeljublja i oholosti koje su posljedica straha od neprihvaćanja, kompleksa. TVRĐAVA SV. IVANA koja čuva ulaz u luku slobode - tvrđava je ljubljenog učenika koji je ustrajao do kraja pod križem. Pokazuje kako ljubav bdije i pobjeđuje sva pitanja, nerazumijevanja, boli, bolesti , probleme, strahove. Slušajmo poziv: "Zapovijed vam novu dajem; ljubite jedni druge..." ili "ostanite u mojoj ljubavi." (Iv 15,9-14)..
MATERIJAL - KLIK
Biti velikodušan - Tema 6. kateheze
Tema 6. kateheze je VELIKODUŠNOST, a njen simbol je RUŽA – kraljica cvijeća. Cvijeće je slika Božje velikodušnosti u stvaranju i predstavlja slobodu od škrtosti ("Evo dajem vam sve bilje.." Post 1,29). Pozivom "Plodite se i množite" (Post 1,28) nakon stvaranja Bog sve stvoreno povjerava čovjeku/ljudima ("i sebi zemlju podložite"), da nastave stvarati u velikodušnosti. Odgovor Hrvatske i EU je danas, nažalost, vidljiv u depopulacijskim procesima. SAKRAMENTOM ŽENIDBE Bog blagoslivlja spremnost na darivanje i stvaranje. Simbol tog sakramenta je tvrđava BOKAR, kao diskretni, ali postojani čuvar zajedništva.
MATERIJAL - KLIK
Izvidenice Duše - Tema 7. kateheze
Tema 7. kateheze je UZDRŽLJIVOST. Skidanje stare VILINJE ODJEĆE razuzdanosti da bi se obuklo novo odijelo uzdržljivosti vodi nas na tvrđavu LOVRIJENAC. Na osami, a opet strateški blizu radi obrane Grada, fizički pokazuje kako Isusovi učenici (SVEĆENIČKI RED) trebaju biti u svijetu, a da nisu od svijeta: ne ravnaju se po mjerilima svijeta. Poziv: "Pazite da vas tko ne zavede!" (Mt 24,4) "Bdijte i molite da ne padnete u napast! Duh je, istina, voljan, no tijelo je slabo." (Mt 26,41) apelira na svijest izloženosti grijehu i na uzdržavanje od ljudskih poriva.
MATERIJAL - KLIK
Srce moje po srcu Tvome - Tema 8. kateheze
Tema 8. kateheze je je BLAGOST. Simbol blagosti je MED - nasuprot gorčini i zavisti neispunjena čovjeka. Blag je onaj koji je slobodan za darivanje života, spreman na najveću žrtvu radi slobode - vanjske i unutarnje. Tvrđava IMPERIJAL s križem u blizini podsjeća na one koji su u Domovinskom ratu ostali vjerni do kraja nasuprot onima "koji se tuđim rese". Poziv star dvije tisuće godina: "Ako mi tko hoće služiti neka ide za mnom.. ako pšenično zrno pavši na zemlju ne umre, ostaje samo..." (Iv 12,24) su u povijesti Crkve mnogi slijedili. Liturgijska slika te žrtve je SAKRAMENT BOLESNIČKOG POMAZANJA koji čovjeka ispunja snagom u iskušenju i patnji, koju onda Bog blagoslivlja "obilatim rodom".
MATERIJAL - KLIK